שרית לילה האס   Sarit Leila Hass
אמנית רב-תחומית

האס הינה בת יחידה להורים ניצולי שואה, ולכך השפעה רבה על יצירתה. בעבודותיה היא עוסקת במצב הקיומי שלה כאשה וכחלק מהדור השני לשואה, ונוגעת בזיכרונות אישיים וקולקטיביים כאחד. האס פרסמה בשנת 1992 ספר שירים בשם "בולעת את החרדה" בו היא כותבת על חוויותיה כבת הדור השני לשואה.

שרית לילה האס | Sarith Leila Haas


אמנית רב תחומית ילידת ירושלים (1955), אשר יוצרת רישומים בצבע, עבודות תחריט ועבודות צילום. האס למדה באקדמיה לאמנות ריטפלד באמסטרדם, וכן הציגה מספר תערוכות בעיר. כמו כן למדה ציור במכון אבני, השתלמה בתחריט במסגרת בית האמנים, ולקחה חלק בסטודיו אמן בהנחיית האמנית מאיה כהן לוי.

האס הינה בת יחידה להורים ניצולי שואה, ולכך השפעה רבה על יצירתה. בעבודותיה היא עוסקת במצב הקיומי שלה כאשה וכחלק מהדור השני לשואה, ונוגעת בזכרונות אישיים וקולקטיביים כאחד.

האס עוסקת גם בכתיבה, ובשנת 1992 פרסמה קובץ שירים פרי עטה. היא חברה באיגוד האמנים הפלסטיים בישראל, וכן חברה בעמותה לאמנות חזותית ראשון לציון. היא הציגה במגוון תערוכות ברחבי הארץ, ביניהן תערוכות יחיד של ציור ותחריט בבית האמנים תל אביב, ותערוכות קבוצתיות בגלריה צדיק, גלריה שרה ארמן, גלריה אזול, בית האמנים ראשון לציון ובית האמנים תל אביב.

מתוך ספרה של שרית לילה האס, "בולעת את החרדה", תשנ"ג - 1992 [מהדורה שנייה 2018]:

"אבל כל

חדרי לבך

אטומים, קפואים.

בתוכך

רק חלל, גדול וריק.

מה שזורם בך

החרדה המתמדת.

נסיתי לגעת

נסיתי לחוש

נסיתי להפשיר

זכרונות שקפאו.


נסיתי לך

להושיט יד

אבל את

אבדת לי

עוד לפני שנולדתי

אבל את

מת לי, אמא

עוד לפני

שנבראתי

נולדתי ממך יתומה".

                אמסטרדם 1991


מתוך עבודותיה של שרית לילה האס